KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + blyerts 7652587
*
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2012
kl 19:41:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/6 19:50:05
1
300 kr
18/6 15:51:34
2
Vinnande bud
18/6 17:29:50
1
450 kr
18/6 17:30:03
1
550 kr
18/6 17:31:46
1
650 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30
*
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/6 19:50:05 | 1 | 300 kr |
18/6 15:51:34 | 2 | Vinnande bud |
18/6 17:29:50 | 1 | 450 kr |
18/6 17:30:03 | 1 | 550 kr |
18/6 17:31:46 | 1 | 650 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16 -
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:30